Mikrobiota jelitowa stanowi naszą linię obrony przed drobnoustrojami. W jelitach zgromadzonych jest aż 70% naszych komórek odpornościowych, dlatego istotne jest, by przeważały tam głównie bakterie probiotyczne. O florę bakteryjną może nam pomóc dbać odpowiedni probiotyk.
Czym są probiotyki?
Probiotyki są dobroczynnymi bakteriami probiotycznymi, które bytują w naszym organizmie. Tworzą kolonie bakterii mlekowych, składające się na florę bakteryjną. Naturalnie przyjmujemy je z niektórym pokarmem. Dostarczyć sobie probiotyków możemy przyjmując do organizmu kiszonki i fermentowane produkty mleczne, np. jogurty z żywymi kulturami bakterii. Zamiast tego, lub ponadto, probiotyki możemy również suplement-ować. Istotne jest to szczególnie przy antybiotykoterapii. Preparaty, które zawierają bakterie probiotyczne, dostępne są w formie tabletek dla dorosłych, a także kropli dla dzieci.
Kiedy warto stosować probiotyk na jelita?
Jeśli mikrobiom znajduje się w równowadze, bakterie probiotyczne w ludzkim organizmie stanowią przewagę i spełniają przypisaną im funkcję. Równowaga mikrobioty jelitowej może być jednak zachwiana. Czynniki, które się do tego przyczyniają to antybiotyki, biegunka, niewłaściwa dieta czy niezdrowy styl życia pozbawiony ruchu. Mikro-biota jelitowa pustoszeje, gdy nie dostarczamy sobie bakterii probiotycznych wraz z jedzeniem oraz gdy nie ćwiczymy regularnie (codzienny spacer również zalicza się do ćwiczeń).
Probiotyk na jelita sprawdzi się wtedy, gdy mikro-biota jelitowa jest zubożała po trwającej długo biegunce lub antybiotykoterapii. Dietę bogatą w surowe owoce i warzywa, przetwory mleczne i kiszonki, warto wzbogacać o suplementację probiotyczną. Odwiedzając kraje egzotyczne, warto również zaopatrzyć się w probiotyki, aby ustrzec się biegunki.
więcej: human-biome.com