Co wiemy o depresji?

kobieca depresjaCzym jest depresja?

Depresja to bardzo złożone schorzenie i niestety w wielu przypadkach trudne do wyleczenia. Jest także jednym z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych. Bardzo często myli się ją z pospolitym, naturalnie występującym smutkiem i przygnębieniem. Depresja jest jednak o wiele bardziej złożona i trudna do wykrycia. Zwłaszcza w czasach w których obniżenie nastroju jest czymś normalnym. Dlatego by wykryć i zdiagnozować depresję potrzeba także innych towarzyszących obniżeniu nastroju objawów. Ponadto depresja może mieć charakter nawracający, także związany ze zmianą pór roku (wtedy nazywana jest sezonową). Jednak coraz więcej osób zapada na depresję dużą i przewlekłą.

Jakie są objawy depresji?

Depresja jest chorobą psychiczną i w takich kategoriach powinno się ją rozpatrywać. Smutek i przygnębienie występują w towarzystwie niskiego poczucia wartości, poczucia winy, braku energii czy niemożności przeżywania radości. Ponadto w depresji występują także:

 • lęk, często irracjonalny,

 • myślenie depresyjne, czyli negatywne i pozbawione optymizmu,

 • ograniczenie aktywności życiowej,

 • utrata zainteresowań,

 • trudności w podejmowaniu czynności i działań,

 • poczucie utraty sensu życia,

 • zaburzenia koncentracji,

 • zaburzenia snu,

 • spadek libido,

 • zmniejszenie lub utrata apetytu.

Jak leczyć depresję?

Według World Health Organization depresja jest najczęstszą przyczyną niemożności podjęcia czy kontynuowania pracy. Według badań choruje na nią kilkanaście procent populacji, a w roku 2020 ma się ona stać jedną z głównych chorób cywilizacyjnych. Jak widać więc depresja to poważna choroba, która dotyka bardzo wielu osób, w większości kobiet.

Jak wiadomo depresja jest trudna do wykrycia. Większość chorujących na nią osób, nigdy nie zostaje odpowiednio zdiagnozowana. Często bowiem depresję myli się z gorszym samopoczuciem, które powinno w końcu ustać. Depresja jest także bardzo trudna do wyleczenia. Rozpoznanie depresji leży bowiem w obowiązkach lekarza, najlepiej psychiatry. Niestety powszechne jest demonizowanie tej profesji. Wiele chorych osób nigdy do psychiatry nie trafia, a głównym tego powodem jest powszechny wstyd i stygmatyzacja chorób psychicznych. Jeśli chory nie zostanie leczony przez psychiatrę, najlepiej farmakologiczne, może nigdy z depresji nie wyjść. A choroba ta jest zaliczana do śmiertelnych z powodu wysokiego wskaźnika samobójstw. Depresję leczy się także u psychologa lub psychoterapeuty za pomocą odpowiednio dobranej terapii.

Jakie są rodzaje depresji?

Powodami depresji może być wiele różnego rodzaju sytuacji. Powszechnie uważa się, że na depresję można zachorować jedynie w obliczu tragedii życiowych (śmierć bliskiej osoby, utrata pracy, inna tragedia lub przykre doświadczenie). Taka depresja nazywana jest depresją reaktywną. Równie powszechna jest jednak depresja endogenna, która najczęściej spowodowana jest uwarunkowaniami genetycznymi. Istnieją także:

 • depresja nerwicowa,

 • depresja sezonowa,

 • depresja poporodowa.

Depresja to bardzo niebezpieczna choroba. Najważniejsze jest jej dobre zdiagnozowanie, a kolejno aktywne leczenie. Z depresji bowiem bardzo ciężko wyjść samodzielnie, bez pomocy lekarza.

polecamy sprawdzony NZOZ Medox – Ośrodek leczenia depresji pod Warszawą

Dodaj komentarz