Rośnie liczba uzależnionych od leków

BenzodiazepinyCo kraj czy kontynent to różne dane, w niektórych padaniach krajowych liczba osób uzależnionych od leków wynosi ok. 2-4%, w innych ok. 15%. Dużo zależy od kultury, rasy, położenia geograficznego, stopnia rozwoju gospodarczego. Najwyższy odsetek lekomanów obserwuje wśród klasy średniej krajów najwyżej rozwiniętych.  Alkohol i stan po jego spożyciu jest bardzo rozpoznawalny poprzez zapach, zmiany w zachowaniu. Właściwości leków uspokajających są w działaniu podobne do etanolu.  Jednak ich przyjmowanie udaje się niekiedy ukryć przed współpracownikami czy rodziną nawet przez lata.

Najbardziej popularną grupą leków uzależniających są benzodiazepiny,  tylko w naszym kraju sprzedawane jest kilkaset leków zawierających preparaty z tej grupy. Niestety ich działanie na mózg jest podobne do alkoholu i opiatów(morfiny i heroiny). Podobnie też u osób przyjmujących narasta tolerancja, tzn,, że aby osiągnąć podobne efekty, należy stale przyjmować coraz to większe dawki leków.  Poczałkowo niezauważalnie, następnie już w bardzo widoczny sposób obserwuje się zaburzenia funkcjonowania osoby uzależnionej. Występują u niej zaburzenia funkcji poznawczych: pamięci, kojarzenia, szybkości reakcji, osłabieniu ulega praktycznie całą zdolność psycho-motoryczna. Benzodiazepiny mają też olbrzymi wpływ na nasz stan ogólny, spada siła mięśniowa, mamy zaburzenia oddychania, szczególnie w nocy, występują bezdechy.  Rodzi to kolejne już organiczne uszkodzenia mózgu, często nieodwracalne.

Leczenie lekomanii jest trudniejsze od terapii innych uzależnień. Samo odstawianie leków może trwać kilka lat i nie zawsze kończy się sukcesem. Ważna rada, jeżeli jesteś uzależniony od leków zgłoś się do specjalisty, nie odstawiaj leków sam, na pewno nie „od razu”. Grożą Ci poważne i groźne powikłania: padaczka, psychozy, zaburzenia świadomości, majaczenia, nasilone lęki, zaburzenia snu, abstynencyjne objawy wegetatywne, skoki wartości ciśnienia tętniczego, tachykardia.

Pamiętaj LEKOMANIĘ można skutecznie leczyć.

 

Dodaj komentarz