Ładny uśmiech z implantami. O katastrofalnym stanie zębów Polaków pisano już wielokrotnie. Szacuje się, że zaledwie 10% dorosłych w naszym kraju może pochwalić się pełnym uzębieniem. Większość społeczeństwa unika wizyty u dentysty niczym ognia. Paradoksalnie rośnie presja jednak ładnego uśmiechu. Coraz więcej pracodawców oczekuje od swoich pracowników miłej prezencji, o którą trudno w przypadku zepsutych zębów. Jeszcze do niedawna jedynym wyjściem dla pacjentów była kłopotliwa w codziennym użytkowaniu proteza. Współczesna stomatologia proponuje jednak lepsze rozwiązanie – implanty.
Coś na ząb.
Dentyści i protetycy przekonują, że każda utrata zęba u dorosłego człowieka to przesłanka ku temu, by uzupełnić brak w jamie ustnej. W przeciwnym razie najczęściej dochodzi do osłabienia sąsiednich zębów, co w skrajnych wypadkach grozi nawet ich wypadnięciem. Najtrwalszym i jednocześnie najskuteczniejszym sposobem uzupełnienia braków w jamie ustnej jest wstawienie implantów. Rozwiązanie to nie należy do najtańszych, ale zapewnia największy komfort użytkownika oraz znakomite efekty wizualne (dobrze wypreparowany i osadzony „sztuczny ząb” trudno odróżnić od naturalnego).
Ile to kosztuje?
Nowy, piękny uśmiech może znacząco nadszarpnąć stan portfela. Przygotowanie i osadzenie implantu zębowego jest bowiem procesem pracochłonnym, a wykorzystywane materiały (np. tytan) są bardzo kosztowne. Cenniki różnią się zależnie od gabinetu dentystycznego, ale na ogół trzeba się liczyć z wydatkiem rzędu 5-6 tys. złotych. Cena wzrasta, jeśli stomatolog musi wykonać dodatkowe zabiegi jak regeneracja kości lub uniesienie dna zatoki szczękowej.
Gdzie po implant?
Jeśli już zdecydujemy się na zabieg wszczepienia implantu zębowego, lepiej przeprowadzić go w sprawdzonych gabinetach. Niestety, na rynku nie brakuje ofert typu „implanty najtaniej”. Próby oszczędności mogą jednak okazać się katastrofalne (co roku zdarzają się przypadki poważnych powikłań u pacjentów po źle przeprowadzonym wszczepieniu implantów zębowych). Dobrze więc rozpytać wśród rodziny i znajomych, czy ktoś może polecić zaufanego specjalistę. Jeśli taki wywiad nie przyniesie rezultatów, można przyjrzeć się ofertom stomatologów z takich miast Polski jak Warszawa, Gdańsk, Kraków, Wrocław, Częstochowa i Poznań, które od lat uznawane są za czołowe ośrodki medycyny stomatologicznej w kraju.
Jak dbać o implanty?
Implanty to bez wątpienia najtrwalsze rozwiązanie problemu braków uzębienia i na ogół pacjenci przez wiele lat nie muszą martwić się o ich stan. Wiele zależy jednak od właściwej higieny jamy ustnej. Doświadczeni stomatolodzy polecają stosowanie specjalnych szczoteczek do czyszczenia sztucznych zębów. Nieodzowne jest również regularne korzystanie z nici dentystycznych oraz płukanek ograniczających możliwość rozwijania się bakterii w jamie ustnej.