Znaczenie neurologii

Neurologia i jej znaczenie dla życia.neurologia
Wiele się mówi o tym, że to serce stanowi najważniejszy organ naszego ciała, gdyż bezpośrednio odpowiada za dostarczanie krwi, a tym samym i tlenu do poszczególnych partii naszego ciała. Wszystko to jest oczywiście prawdą, ale przecież nad zarządzaniem pracą naszego organizmu czuwa mózg. Jego działanie jest z kolei uzależnione od prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i właśnie tym elementem zajmuje się neurologia. W przypadku bardzo wielu problemów zdrowotnych to właśnie neurolog stanowi pierwszego lekarza do jakiego się udajemy. Niesprawność układu nerwowego może przekładać się na różnego rodzaju dysfunkcje naszego organizmu. Z drugiej jednak strony to właśnie układ nerwowy ma nas poinformować o tym, że dzieje się coś nie tak. Ból to nie złośliwość natury, tylko nasz wewnętrzny alarm, którego zadaniem jest ostrzeganie przed tym, że z naszym organizmem lub ciałem dzieje się coś złego.

Oczywiście ból może mieć także zupełnie inne znaczenie. Typowe bóle głowy nie zawsze muszą od razu oznaczać po prostu guza mózgu. Zazwyczaj związane są one z niedoborem różnego rodzaju witamin i minerałów w naszym organizmie. Zastanawiałeś się kiedyś nad tym czemu boli Cię głowa po bardziej zakrapianej imprezie? Alkohol wypłukuje z organizmu między innymi magnez, którego niedobór objawia się właśnie silnym bólem głowy. Znane są także bóle migrenowe. Te dotyczą zdecydowanie częściej kobiet niż mężczyzn, a ich podłoże po dziś dzień nie do końca jest znane. Neurolog może nam w tym wypadku jedynie polecić środki, które złagodzą objawy migreny, ale do końca niestety nie da się jej pozbyć. Neurologia zajmuje się także bardzo przykrą dziedziną medycyny, czyli porażeniami. Ich podłożem najczęściej jest po prostu uszkodzenie kręgosłupa, które kończy się przerwaniem nerwów w pasie rdzenia kręgowego. Rehabilitacja wymaga tutaj właśnie konsultacji z neurologiem, aby ten mógł przyspieszyć proces naszego powrotu do zdrowia. To przecież właśnie dzięki bardzo gęstej sieci nerwów w naszym ciele możemy się poruszać, wykonywać różne prace manualne i tak naprawdę żyć prawidłowo. Gdyby mózg nie miał możliwości komunikowania się z naszymi narządami, kończynami i innymi elementami ciała, to tak naprawdę byśmy wegetowali lub nawet w ogóle nie żyli.

Wszelkie symptomy problemów z układem nerwowym zdecydowanie nie powinny być bagatelizowane. Zaniedbanie tych rzeczy może skończyć dla nas przykrymi powikłaniami zdrowotnymi, a w skrajnych przypadkach nawet paraliżem. Lekarz nam przecież nie zrobi krzywdy, a dbając o siebie problem będzie wcześnie zdiagnozowany i zostanie zastosowane odpowiednie leczenie.

Dodaj komentarz